Franczyza jako forma działalności gospodarczej
Biznes i finanse

Franczyza jako forma działalności gospodarczej

Jedną z form działalności gospodarczej jest franczyza, która jest coraz popularniejsza. Osoby nie mające pomysłów na własną firmę, mogą wejść we współpracę franczyzową, gdyż ma ona wiele zalet. Najważniejszą korzyścią jest uzyskanie zysków, praktycznie od pierwszych chwil działalności bez większych nakładów na reklamę.

Klienci znają marki franczyzowe, ponieważ istnieją one na rynku od bardzo wielu lat. Obecnie w większych miastach znane są franczyzy w branżach takich jak gastronomia, sklepy odzieżowe, obuwnicze, cukiernictwo, a nawet firmy samochodowe, pralnie czy też kosmetologia. Produkty oraz usługi są wysokiej jakości, a klienci są bardzo zadowoleni.

Dzięki temu można korzystać z nich nawet w zupełnie innym mieście. Franczyza jest podzielona na firmę matkę i firmy córki, dzięki czemu łatwo je od siebie odróżnić. Posiadanie franczyzy to wiele obowiązków, a jedną z nich jest utrzymanie wizerunku. Meble, wyposażenie, logo, dekoracje są dostarczane przez zarząd, co sprawia, że właściciel franczyzy może zająć się sprzedażą i obsługą klienta. Aby wszystko było legalne, należy podpisać umowę, dzielić się zyskami, a w początkowych fazach uczestniczyć w szkoleniach. Każdy, kto chce zostać franczyzobiorcą, musi mieć na starcie odpowiedni kapitał oraz umowę najmu lokalu. Wysokość wkładu własnego ustalana jest odgórnie i zależy ona od branży, popularności danej marki, a także początkowych wydatków.

Najdroższe są franczyzy pochodzące z zagranicy, w których zyski sięgają nawet kilku milionów dolarów. Są to franczyzy, które mają wyższe wymagania, również w kwestii lokalu. Właściciel prowadzi działalność na własny rachunek, pod swoim nazwiskiem. Oznacza to, że rozliczenia księgowe, rachunki, wynagrodzenia pracowników wykonuje samodzielnie lub z pomocą osobistej księgowej. Rejestracja firmy także jest na właściciela franczyzy i te dokumenty także trafiają do firmy matki. Banki przychylniej traktują franczyzę, ponieważ posiada ona lepszą zdolność kredytową. Pomoc finansowa otrzymywana jest również od firmy matki, a w razie potrzeby nawet prawna czy podatkowa. Ważniejsze decyzje trafiają do zarządu i wówczas wspólnie są podejmowane.

Kierownicy różnych oddziałów także mogą ze sobą współpracować, wspierać się nawzajem czy przekazywać sobie brakujące towary. Franczyza może być formą działalności tradycyjnej, jak również internetowej. Właściciel, który ma fundusze, może posiadać nawet kilka lokali, a każdy może przynosić osobne zyski. Franczyza prosperuje na rynku bardzo długo, rzadko grozi jej bankructwo, ze względu na ilość zyskownych oddziałów.

Dodatkową reklamę mają w czasopismach biznesowych, mediach, czy nawet w internecie. Co jakiś czas franczyza zmienia swój wizerunek, dzięki czemu staje się atrakcyjniejsza dla klientów. Nawet markety, sklepy spożywcze czy duże centra handlowe stały się franczyzą, co dla osób o wysokim statusie materialnym to doskonały biznes. Stabilność zatrudnienia, szkolenia, wyjazdy integracyjne, nowoczesny sprzęt często charakteryzują współczesne franczyzy.

Post Comment