W jaki sposób czyścić żelazko?
Dom

W jaki sposób czyścić żelazko?

Zdarzyło ci się przypalić żelazko? A może pojawiła się na nim rdza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozbyć się tego problemu. Wystarczy, że skorzystać z kilku wskazówek i odpowiednio zadbasz o pielęgnację swojego żelazka. Sprawdź, co będzie ci potrzebne i jak się do tego zabrać.

Każde żelazko od czasu do czasu należy wyczyścić – nawet jeśli nie zauważasz na nim większych zabrudzeń. Brud, który osadza się w jego wnętrzu oraz na powierzchni, może być przyczyną powstawania plam na naszych ubraniach, a także prowadzić do trwałych uszkodzeń żelazka. Warto zatem zastosować rozwiązania, które pomogą wam tego uniknąć.

Wiele zależy od materiału, z jakiego wykonane jest żelazko. Dlatego przed wyczyszczeniem przypalonego bądź zabrudzonego żelazka, warto zapoznać się z jego instrukcją. Poza tym musimy działać dosyć szybko, im świeższe będzie przypalenie, tym łatwiej będzie dało się usunąć. Sposób czyszczenia zależy także od substancji, która przywarła do powierzchni żelazka.

Żelazko stalowe

Jeśli chodzi o czyszczenie żelazka stalowego możemy wykorzystać kilka sposobów. Jednym z nich jest użycie octu oraz gorącej wody. W tym przypadku ważne, aby czyszczone żelazko było delikatnie nagrzane. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej wyłączyć urządzenie z prądu. Należy zamoczyć szmatkę lub patyczek kosmetyczny w roztworze z octu i wody, a następnie pocierać przypalone miejsca.

Innym sposobem jest wykorzystanie roztworu octu i soli w proporcji 1:1. Taką mieszankę należy podgrzać, a następnie przecierać spód żelazka. Po usunięciu zabrudzeń należy powierzchnię żelazka przetrzeć wodą destylowaną.

Jeszcze inną metodą jest zastosowanie gazety oraz soli. Wystarczy na gazety wyspać sól, a następnie przejeżdżać po tym żelazkiem, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Żelazka teflonowe lub ceramiczne

Powierzchnie teflonowe i ceramiczne są znacznie mniej odporne na zarysowania, dlatego używając konkretnych środków czyszczących należy uważać, by ich nie uszkodzić. Przed przystąpieniem do czyszczenia oczywiście musimy pamiętać, by odłączyć urządzenie od prądu i poczekać do chwili wystygnięcia.

Na stronie General Fresh znajdują się produkty do czyszczenia w atrakcyjnych cenach

http://generalfresh.pl/

Jeśli na spodzie żelazka pojawiło się przypalenie, najlepszym sposobem jest użycie szmatki nasączonej octem spirytusowym. Jeśli używasz do tego celu gąbki – pamiętaj, by czyścić spód żelazka miękką, a nie ostrą stroną.

Większe i trudniejsze zabrudzenia, możesz spróbować wyczyścić skrobakiem do ceramicznych płyt indukcyjnych. Mimo to staraj się nie trzeć zbyt mocno i nie używaj do tego innych, ostrych narzędzi.

Pamiętaj także, aby do czyszczenia powierzchni teflonowych i ceramicznych nigdy nie używać sody oczyszczonej, soli, mleczek ani innych środków wybielających. Jeśli żadne ze sposobów nie pomogą, możesz użyć specjalnych preparatów.

Przed zastosowaniem jakiekolwiek metody należy wypróbować sposób na niewielkiej części żelazka, aby sprawdzić czy działanie danego środka nie zaszkodzi jeszcze bardziej żelazku. Jeśli umieszczamy w żelazku wodę, pamiętajmy o tym, by ją wymieniać i odkamieniać żelazko.

Post Comment