Bez kategorii

Twórcze spojrzenie na świat

Monotonia wkrada się niepostrzeżenie do codziennego życia każdego z nas. To właśnie za jej sprawą dni się dłużą, a praca staje coraz mniej satysfakcjonująca. Również spędzanie wolnego czasu z rodziną nie przynosi spodziewanego odprężenia, jedynie dodatkowy stres i poczucie wypalenia. Powtarzalne czynności wpływają na nastrój i samopoczucie oraz relacje z otoczeniem, dlatego ważne jest, aby podejść do wykonywanych zadań z większą dozą świeżości i twórczości.

Kreatywność nie zawsze znaczy oryginalność

Pierwszą rzeczą, jaką należy się nauczyć o kreatywności jest fakt, że nie jest czynnością wysoce powtarzalną. Co to oznacza? Można ją odtworzyć, ale nie w sposób czysto automatyczny bądź bezrefleksyjny. Działania cechujące się wysokim stopniem kreatywności są wykonywane często w zgodzie z indywidualnym gustem, specyficznym podejściem do postawionego problemu, własnym celem przyświecającym jego wykonywaniu.

Uwolnij kreatywność ze sklepem Dekolo.pl – https://dekolo.pl/ – papier ozdobny, tkaniny, farby, koraliki i wiele więcej

Jak uwolnić swoją kreatywność?

Jeżeli jest to czynność nie wymagająca dużych nakładów systematycznej pracy, przeciwnie, regularność może na nią negatywnie wpłynąć, w takim razie jak ją w sobie uwolnić? Istnieje kilka możliwości.

Jednym z nich jest porzucenie gotowych rozwiązań i próba znalezienia własnych. Nic tak nie pomaga w rozwijaniu twórczego podejścia do życia, jak przecieranie nowych szlaków. Może to być coś drobnego: własna aranżacja wnętrza zamiast pomysłu podpatrzonego u znajomych, jak również coś dużego, chociażby zaprojektowanie nowych mebli dla domu.

Aby rozwijać kreatywność nie trzeba wielkich nakładów finansowych, kursów czy specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odrobina nietuzinkowego podejścia do sprawy i chęć spojrzenia na świat z innej perspektywy. Pomocne z pewnością będą dostępne w Internecie darmowe i płatne tutoriale, jak samodzielnie wykonać ozdoby albo kursy projektowania. Warto też wprowadzić więcej życia do szarej codzienności poprzez intensywniejsze kolory, np. stosując kolorowe markery do robienia prywatnych notatek.

Korzyści czerpane z kreatywności

Z pewnością nie obędzie się bez zastosowania metody prób i błędów, ale wysiłek włożony w „naukę twórczego podejścia do życia” przyniesie owoce nie tylko w sferze osobistej. Wiara w siebie przedkłada się bezpośrednio na sukces zawodowy, a co za tym idzie na ogólne zadowolenie z życia. Odnajdywanie kreatywnych dróg w życiu codziennym wpływa także na poczucie samodzielności – znajdowanie twórczych rozwiązań wiąże się odpowiednią dawką nieszablonowego podejścia, które ceni wielu pracodawców.

Pobudzanie kreatywności ma również związek satysfakcją w związku (lepsze zrozumienie potrzeb partnerów i docenianie ich unikalnych cech) oraz innych relacjach z otoczeniem. Praca w zespole będzie się odbywała sprawniej, jeżeli uczestnicy będą starali się wziąć pod uwagę indywidualne umiejętności pozostałych zamiast kierować się utartą ścieżką. Dzisiejszy świat wymaga dostosowania się do szybkiego tempa zmian – to, co wczoraj było nowością, jutro będzie starociem.

Rozwijanie kreatywności wypływa na wiele obszarów naszego życia, które są ze sobą połączone i ściśle powiązane – pomaga również odkryć te zależności i wpływać na ich kształt.

Post Comment