Wiatr jako jedno ze źródeł energii odnawialnej
Technologia

Wiatr jako jedno ze źródeł energii odnawialnej

Ludzie od tysięcy lat wykorzystywali siłę wiatru do napędzania wiatraków i żaglowców. Bez wiatru nie byłoby historii wielkich odkrywców, takich jak Krzysztof Kolumb, którzy podróżowali po oceanach i morzach, by odkrywać cuda świata. Nadmierne ogrzewanie ziemi w wyniku spalania paliw kopalnych zmusiło ludzi na całym świecie do generowania energii przez wiatr. Wiatr jest inną formą energii odnawialnej i jest spowodowany nierównomiernym ogrzewaniem atmosfery przez słońce, nieregularnościami powierzchni Ziemi i rotacją Ziemi. Energia wiatru nie generuje żadnych toksycznych emisji, takich jak paliwa kopalne i zapewnia czyste źródło energii. Jak każde inne źródło energii, energia wiatru ma swój własny zestaw zalet i wad.

Jak powstaje wiatr

Wiatr jest formowany przez duże prądy konwekcyjne w ziemskiej atmosferze, zasilane przez energię cieplną słońca. Zasadniczo oznacza to, że tak długo jak słońce świeci, wiatr będzie dostępny. Na powierzchni ziemi znajdują się zarówno lądy jak i oceany. Kiedy słońce świeci, powietrze nad powierzchnią ziemi nagrzewa się szybciej niż nad wodą. Ogrzane powietrze jest stosunkowo lżejsze i zaczyna się podnosić. Z drugiej strony, chłodniejsze powietrze jest gęstsze, a więc opada i zajmuje miejsce powietrza występującego nad lądem. Kiedy zapada noc, dzieje się dokładnie odwrotnie. Powietrze nad powierzchnią wody jest cieplejsze, a więc podnosi się, a jej miejsce przejmuje chłodniejsze powietrze z lądu. Ta seria poruszającego się powietrza znana jest jako wiatr, który pochłania ogromne ilości energii kinetycznej.

Ogromny potencjał energii wiatru

Energię wiatru można przekształcić w energię elektryczną. W jaki sposób? Instalując turbiny na jego drodze. Przyspieszające wiatry poruszają turbiną, która jest połączona z generatorem. Turbina zwrotna spowoduje zapłon generatora do produkcji energii elektrycznej. Potencjał energii wiatrowej jest ogromny. W rzeczywistości naukowcy twierdzą, że energia wiatrowa jest w stanie dostarczyć ponad 20% światowej energii elektrycznej, jeśli wykorzystane zostaną odpowiednie technologie. Zalety znacznie przewyższają wady tej technologii, dlatego nieustannie wdraża się ją w celu zapewnienia czystego źródła energii. Z definicji energia odnawialna jest energią wytwarzaną z zasobów naturalnych i jest naturalnie uzupełniana. Wiatr jest zasobem naturalnym, ponieważ jest stale odnawiany przez słońce. Naukowcy przewidują, że słońce będzie świecić przez następnych kilka miliardów lat, co jest dobrą perspektywą dla inwestorów energii wiatrowej.

Energia odnawialna jest czasami określana jako czysta energia lub zielona energia, ponieważ nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery i nie zanieczyszcza zasobów wodnych. To prawda, że początkowa instalacja technologii energii wiatrowej wymaga dużych nakładów kapitałowych, a tym bardziej zainstalowania komercyjnej turbiny wiatrowej. Wszystko sprowadza się do liczby zainstalowanych turbin, kosztu finansowania, lokalizacji projektu i wielu innych czynników. Jednak po uruchomieniu tych systemów koszty operacyjne znacznie spadną. Konieczne będą rutynowe czynności konserwacyjne, aby zapewnić bezproblemową pracę turbin.

Panele słoneczne Toruń – zobacz, jakie korzyści mogą dać Ci rozwiązania fotowoltaiczne. Wejdź na stronę 4oze.pl i sprawdź dostępne usługi.

Post Comment