Zawody, roboty i praca człowieka
Technologia

Zawody, roboty i praca człowieka

W dyskusjach naukowych niezwykle często słychać argumenty świadczące o jakiegoś typu troskach o przyszłość profesji w większości krajów. O ile obecnie to może nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za paręnaście lat roboty aktywne wg algorytmów mogłyby stanowić o wiele lepszych pracowników niż kadra pracownicza. Jak w odniesieniu do tego zapowiada się przyszło los dla pracujących osób?

Aktualnie podnosi się opinię, iż w nieodległej przyszłości zaniknie aż parędziesiąt profesji. Praca wykonywana przez człowieka zastąpiona zostanie wydajnością maszyny. Wydaje się, że największe niebezpieczeństwo dotyka na pewno tych zawodów, które nie wymagają wysokich umiejętności. Osoby zarządzające firmami, które opierają się na fizycznej pracy pracowniczej kadry, z wolna zaczynają wprowadzać do całościowego funkcjonowania maszyny. Trzeba podkreślić, czemu to rozwiązanie jest tak wartościowe dla prezesów.

Wydaje się, iż wykorzystywanie algorytmizowanych maszyn w pracy jest nadzwyczaj drogie. To prawda, jednak należy podkreślić, że inwestowanie w to może nadzwyczaj szybko opłacić się, gdyż efektywności maszyny nie da się porównywać z produktywnością człowieka. Robot nie potrzebuje dni wolnych, też nie przechodzi chorób, może pracować z tym samym poziomem efektywnością przez dwadzieścia cztery godziny. To właśnie z tych powodów praca maszyny może być niepewna dla ludzi w tym znaczeniu, że ci nie zdołaliby zdobyć pracy.

Ostatnio donośnie dyskutowało się o sugestii opodatkowania robotów, dlatego że może w pewien sposób zwolnić ekspansję robotów. Posiada to swych popleczników oraz oponentów, niemniej jednak odkrywa pewną zasadniczą kwestię – maszyny będą wykorzystywane w coraz większy sposób w różnego rodzaju pracach i przez biznesmenów pracujących np. w przemyśle.

Trzeba podkreślić, iż człowiek nie zostanie zastąpiony przez roboty w stu procentach. Za każdym razem będzie musiała znaleźć się doświadczona osoba do obsługi ich i nadzorowania, toteż tak nie jest, iż znikną zawody w ogóle. Dyskutuje się też, iż w nieoddalonej przyszłości ludzkości w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień roboczy, bo zdecydowana większość akcji wykonywana będzie przez nowoczesne technicznie maszyny.

Post Comment